تصویری از جزیره کیش

همه چیز درباره نگین خلیج فارس

کیش

کیش یک جزیرۀ مرجانی بیضی‌شکل، به‌عنوان نگین دریای خلیج فارس، در ۹۰ کیلومتری بندرلنگه و ۲۵۰ کیلومتری بندرعباس قرار گرفته است. موقعیت جغرافیایی جزیره کیش به گونه‌ای است که، باعث ایجاد جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی کیش شده است و آن را به دنیایی خیال‌انگیز از انواع جاذبه‌های گردشگری تبدیل کرده است. رونق این منطقه آزاد اقتصادی هم باعث ایجاد مراکز خرید متنوع شده و به‌لحاظ صنعت گردشگری انواع تفریحات در کیش را ایجاد کرده است.

آب‌و‌هوای کیش

به‌لحاظ شرایط عمومی آب‌و‌هوایی، کیش جزیره‌ای گرم محسوب می‌شود که به‌دلیل قرارگیری در حاشیه خلیج فارس، میران رطوبت و شرجی بالایی دارد. در تابستان دمای هوا می‌تواند حتی به 42 الی 45 درجه برسد اما میانگین دما در این فصل حدود 37 درجه است. فصل زمستان‌ در کیش هم سرد نیست و پایین‌ترین دمای آن به حدود 10 درجه می‌رسد. فصل گرم کیش از اول سال تا حدود اواسط آبان ادامه دارد و فصل معتدل آن هم از اواسط آبان تا آخر سال طول می‌کشد. در فصل گرم دما بالاست و فضا برای تفریحات آبی کیش حسابی فراهم است و در فصل معتدل هم هوا دلنشین است. اما آب‌و‌هوای شب‌های کیش معجزه‌ای همیشگی است و به همین دلیل است که زندگی در کیش برای بسیاری از گردشگران از غروب خورشید شروع و تا طلوع آفتاب ادامه پیدا می‌کند.

ساکنان و فرهنگ کیش

جزیره کیش حدود 40 هزار نفر جمعیت دارد. این جزیره، در سال 1349 به‌عنوان مرکز توریستی بین‌المللی در نظر گرفته شد. تا قبل از آن این جزیره، محل زندگی بومیان بود و هیچ خبری از گردشگری در آن نبود. بعد از این تا سال 57 هم در اختیار خانواده سلطنتی بود. از سال 1361 بود که این جزیره توسعه‌اش را برمبنای گردشگری و تجارت، دوباره کلید زد. بعد از آن، فرهنگ بومی منطقه دگرگون شد و با توسعه بافت شهری و ورود سرمایه، حضور مهاجران در کیش بسیار زیاد شد.

شغل سنتی مردمان بومی‌ کیش، ماهی‌گیری، پرورش دام، دریانوردی و در نهایت تجارت است. زبان ساکنان کیش، فارسی و عربی است و پوشش بومیان، دشداشه است. دشداشه لباس یکدست بلند و معمولا با رنگی سفید است که زیر آن شلوار نمی‌پوشند تا از گرمای مناطق جنوبی در امان بمانند. غذای بومیان کیش بیشتر بر پایه ماهی و محصولات متنوع آن تهیه می‌شود و شامل غذاهایی مثل هریسه، مچبوس و مضروبه می‌شود که با فرهنگ مردمان عرب هم اشتراکات فراوانی دارد. غیر از بومیان، سایر ساکنان کیش را غیربومی‌های مهاجر جویای کار و گردشگران تشکیل می‌دهند که باعث ایجاد فضایی برای پذیرش فرهنگ‌های گوناگون در کیش شده‌اند.

راه‌های دسترسی به کیش

مهم‌ترین راه دسترسی به کیش، پرواز از نقاط مختلف ایران به سمت فرودگاه بین‌المللی کیش است. این راه ساده‌ترین و سریع‌ترین و در موارد بسیاری، کم‌هزینه‌ترین مسیر برای رسیدن به جزیره است. شما می‌توانید به محض رسیدن، اقدام به اجاره خودرو در کیش کنید.

راه دوم برای رسیدن به کیش، از روی ریل‌های قطار می‌گذرد با این وصف که شما هر کجا که باشید ابتدا باید خودتان را به بندرعباس برسانید و بعد از آنجا از طریق مسیر زمینی، به سمت بندر چارک یا آفتاب بیایید و در نهایت هم با شناور به سمت کیش حرکت کنید. این راه طولانی است و به دلیل تعدد تعویض وسایل نقلیه، معطلی‌های بیشتری دارد.

راه سوم، سفر زمینی به سمت کیش است. این سفر اگر با ماشین شخصی انجام شود باید مقصد اولیه خودش را بندر چارک یا آفتاب قرار دهد. بعد از آن باید خودروی خودتان را سوار بر شناورهای حمل خودرو کنید و به کیش برسانید. این راه پرهزینه و طولانی است. اگر هم با اتوبوس سفر کنید ابتدا باید به بندرعباس برسید و بعد مسیرتان را به سمت کیش عوض کنید.

این مطلب ادامه دارد و به زودی بروزرسانی می‌شود.

 

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اولین نفر از تخفیف‌ها با خبر شو!

تخفیف اجاره خودرو در کیش
ما از اطلاعات تماس شما حراست می‌کنیم و فقط جهت اطلاع رسانی تخفیف‌های این سایت از آن استفاده خواهیم کرد.